See klotsapiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "clozapine"
},
"expansion": "English clozapine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English clozapine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "klotsapiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "klotsapiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "klotsapiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "klotsapiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Pharmaceutical drugs",
"orig": "fi:Pharmaceutical drugs",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"clozapine"
],
"id": "en-klotsapiini-fi-noun-pnBTBWcZ",
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"clozapine",
"clozapine"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) clozapine"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈklotsɑpiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈklo̞ts̠ɑ̝ˌpiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "klotsapiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "clozapine"
},
"expansion": "English clozapine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English clozapine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "klotsapiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "klotsapiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "klotsapiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "klotsapiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "klotsapiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "klotsapiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "klotsapiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables",
"fi:Pharmaceutical drugs"
],
"glosses": [
"clozapine"
],
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"clozapine",
"clozapine"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) clozapine"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈklotsɑpiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈklo̞ts̠ɑ̝ˌpiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "klotsapiini"
}
Download raw JSONL data for klotsapiini meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.